niedziela, 17 lutego 2013

Carcassonne - zasady gry jednoosobowej
„Carcassonne” uważane jest za jedną z najlepszych gier planszowych w dziejach. Sama jestem w niej zakochana, ale ma ona jedną wadę – żeby gra była naprawdę ciekawa, potrzeba co najmniej 4 graczy. Zaletą „Carcassone” jest także jej niesamowita prostota. Dzięki niej gra świetnie naddaje się do wszystkich możliwych modyfikacji.

Poniższe zasady zostały pomyślane do szybkiej gry jednoosobowej w „Carcassonne”. Wystarczy posiadać zestaw podstawowy,  choć oczywiście wzbogacenie go o dodatkowe płytki z rozszerzeń uczyni grę ciekawszą (choć pewnie i trudniejszą). Ich oryginalna wersja została opublikowana na Boardgamesgeeku, ja jednak je nieco rozbudowałam. Ich oryginalną wersję (w języku angielskim) znajdziecie pod tym adresem.

Do gry potrzeba nam:
- 72 płytek z Carcassonne (dowolne, ale warto zadbać o to, by panowała między nimi różnorodność, proponuję także odrzucić te będące polami czysto miejskimi – jedną w podstawce i dwie z katedrami z dodatku „Karczmy i Katedry”)
- tej instrukcji

Cel:
Stworzyć z płytek idealną, pozbawioną dziur planszę o wymiarach 9 poziomych rządków po osiem płytek każdy.

Rozgrywka:
Zaczynamy od płytki startowej. Kolejne płytki losujemy (idealny do tego jest płócienny woreczek z jednego z dodatków). Każdą płytę należy umieszczać tak, by stykała się co najmniej z jednej strony z tymi już umieszczonymi. Jeśli nie jesteśmy w stanie dołożyć wyciągniętej płytki do planszy, odkładamy ją na bok. Aby wygrać, należy jest ustawiać tak, by stanowiły jednolitą planszę, dziewięć rządków po osiem płytek każdy. Boki planszy mogą być otwarte, miasta nie muszą być zamknięte.

Zwycięstwo:
Gdy skończą się nam już płytki, wtedy podliczamy rzędy poziomie (powinno być ich maksymalnie 9), w których mamy po osiem płytek. Nie liczymy tych z dziurami. Następnie od uzyskanej liczby odejmujemy liczbę odrzuconych w trakcie gry płytek. Uzyskana w ten sposób liczba określa naszą skalę zwycięstwa.

Alternatywny wariant zwycięstwa:
W tym wariancie po ukończeniu gry liczymy punkty za:
- ukończone miasta
- zamknięte drogi
- klasztory
Od sumy odejmujemy odrzucone w trakcie gry płytki. Suma punktów określa skalę zwycięstwa.

Wersja ambitniejsza:
W tej wersji za ukończony rządek uchodzi tylko taki, który z obu stron zakończony jest polami lub zamknięty drogami lub murami miejskimi. Jeśli kończy go z któregoś boków otwarta droga wychodząca poza planszę albo miasto skierowane na zewnątrz, wówczas nie jest on liczony do puli zwycięstwa.  

Ułatwienie:
Jeśli rozgrywka wyda się zbyt trudna, można lekko zmodyfikować zasady. W tym celu można ponowić losowanie płytki, której nie chcemy lub nie możemy nigdzie dołożyć. Odrzucona płytka wraca na stos płytek do losowania. Takich ponownych losowań nie może być jednak więcej niż 5 na całą rozgrywkę.

9 komentarzy:

 1. Zamiast wywalić tyldy Ty strzelasz focha i uciekasz z Poltera. Żenada :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro moderacja sama mi chowa wpisy przez jakichś trolli, to ja mam ochoty się z nimi szarpać. Nawet odpowiadać nie mogę, bo nie ma możliwości wysyłania prywatnych wiadomości. Szkoda moich nerwów na ten portal.

   Usuń
  2. Jest możliwość wysyłania prywatnych wiadomości, ale tylko do zarejestrowanych użytkowników. Szkoda, że wolałaś usunąć wpisy z Poltera zamiast zablokować anonimowe tyldy, będzie mniej merytorycznych notek.

   Usuń
  3. Co konkretnie jest żenadą? Że komuś się nie chce publikować swoich treści na ścianie publicznego sracza?

   Usuń
  4. Ehh dzemuś dzemuś - a jak przychodzi co do czego to się aktywnie na tym sraczu udzielasz, czyżbyś lubił się babrać w g...? ;*

   Usuń
 2. A ja decyzję popieram. Twój blog to Twoja twierdza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Annelotte Ty naprawde nie orientujesz sie jak to działa? Kasujesz nieodpowiednie wpisy i notka wraca na widok. Na Polterze jednak wiecej osób zagląda. Zareagowałaś zbyt emocjonalnie. A wystarczyło ustawić komentarze tylko dla zalogowanych.

  OdpowiedzUsuń
 4. To że więcej osób zagląda nie znaczy, że więcej osób czyta. A trzeba się orientować w tym i w wielu innych repkowych absurdach. Serwis zawsze był i będzie otwarty i przyjazny dla użytkowników, znaczy trolli.

  OdpowiedzUsuń
 5. Carcassonne dla jednego gracza:
  http://www.kongregate.com/games/Badim/carcassonne

  Jeden troll pisał o tym w temacie przed kasacją, ale właściwie miał rację, więc powtórzę. Jaki jest sens męczyć się samotnie z planszówkami, kiedy są gry komputerowe?

  OdpowiedzUsuń